National Day Awards Recipients
09 Aug 2018

71 DSTA members have received the National Day Awards in 2018 for their dedication and outstanding contributions to Singapore’s defence and national security.

Congratulations to all recipients!

Public Administration Medal (Silver)

Chen Yeang Tat
MINDEF-IRPO

Loo Jang Wei
Director
Systems Management

Tan Peck Leng
Director
Internal Audit

Public Administration Medal (Bronze)

Ong Li Koon
Director (Capability Development)
Naval Systems

Toh Choon Keow
Director (Technology Development)
C3 Development

Ng Hwee Ping
Director (Systems Engineering)
DSTA Masterplanning & Systems Architecting

Ng Yeow Cheng
Head Capability Development
Information

Tan Wei Chong
MINDEF-MSD

Chew Wan Kin Marcellina
Deputy Director
Human Resource

Commendation Medal

Poh Beng Hui
Senior Programme Manager
Enterprise IT

Wong Chia Sern
Senior Programme Manager
InfoComm Infrastructure

Ng Ming Hwee
Senior Development Programme Manager
Information

Kam Han Jie
Principal Engineer
DSTA Masterplanning & Systems Architecting

Chua Soon Seng
Head
Building & Infrastructure

Tan Hiok Wee
MINDEF-IRPO

Tang Chee Hoe
Senior Development Programme Manager
Information

Yeo Janice
Assistant Director
Human Resource

Cheong Yek Meng
MOTEC

Seah Yong Chuan Kenny
Head
Enterprise IT

Too Huseh Tien
Head
InfoComm Infrastructure

Li Zhike
Senior Programme Manager
Air Systems

Tay Shiuen Ang
Senior Programme Manager 
Advanced Systems 

Tan Si Ru
Senior Programme Manager PO
Information

Goh Siew Chye Peter
MINDEF-RSN

Yeo Yee Ngee
Senior Principal Engineer
Building & Infrastructure

Ang Lai Teck
MINDEF-RSN

Chow Wen Chong Julian
Senior Development Programme Manager
C3 Development

Lim Jiunn Shyan
Senior Programme Manager
Building & Infrastructure

Choo Cindy
Principal Engineer
Enterprise IT

Li Yunqiang Ronnie
Head
Cybersecurity

Leow Kian Siang
Head
InfoComm Infrastructure

Phang Tee Liang Desmond
Assistant Director
Naval Systems

Chang Xuquan Stanley
Senior Development Programme Manager
Cybersecurity

Lim Puay Huang
Senior Development Programme Manager
C3 Development

Efficiency Medal

Peh Say Nee
Manager
Building & Infrastructure

Ong Yee Lian Ruth
Executive
Corporate Services

Tan Seow Song
Senior Technician
Building & Infrastructure

Tan Shiangi
Senior Executive
Corporate Services

Long Service Medal

Ang Beng Kwee
Systems Management

Cheng Heng Ngom
C3 Development

Jaycey Chia Wei Yee
Building & Infrastructure

Chong Pei Lou
C3 Development

Chua Hee Tiam
DSO National Laboratories

George Thomas
Corporate Planning

Koh Ching Yew Wendy
Enterprise IT

Koh Guan Tee
MIN-RSAF

Lee Ai Ling
Human Resource

Lee Kin Sang
MID-Army

Leong Khong Meng
Advanced Systems

Leong Woei Jiann Vincent
National Engineering

Lim Fong Fong
Corporate Services

Lim Peck Hoe
MID-RSAF

Loh Bee Har
Building & Infrastructure

Low Bee Hua
Corporate Planning

Govindasamy s/o Muthayyan
Air Systems

Ng Chi Teck Timothy
MID-RSAF

Ng Hian Guan
Air Systems

Ong Kah Choon
DSTA Masterplanning & Systems Architecting

Peh Seoh Chin
Building & Infrastructure

Phua Boon Chung
Enterprise IT

Phua Cheng Hean Kenneth

DSTA Masterplanning & Systems Architecting

Phuah Sze Huat
MID-RSAF

Pore Ghee Lye
Land Systems

Quek Chye Heng Henry
MID-IRPO

Seah Li Li
Building & Infrastructure

Seek Cheow Chong
National Engineering

Tan Bee Ching
Procurement

Tan Yong Chiang Joe
Building & Infrastructure

Tay Cheng Poh
Land Systems

Tay Yong Song
MID-RSN

Wai Ling Ling Margaret
Building & Infrastructure

Note: Names in italics are on secondment.

BACK
TO TOP